CAYMAN ADALARI'NDA İSLAM VE MÜSLÜMANLAR

      

Genel Bilgiler

Cayman Adaları  262 km2 alana ve 45.436 (2006)  nüfusa sahip Karayibler ülkesidir. Başkenti George Town (büyük Cayman üzerinde) (29.400) şehridir. Resmi dili İngilizcedir. Para birimi Cayman Adaları dolarıdır. Nüfusun %40'ı karışık, %20'si Beyaz, %20'si Siyah ve  %20'si diğer etnik kökenlerdendir. Okuma-yazma oranı %98 olan Cayman Adaları'nda Katolik ve Protestan mezhebleri hakimdir.  Kişi başına milli geliri 32.300 dolar olan Cayman Adaları'nda enflasyon ise %2.8'dir.

    Cayman Adaları üç ada (Büyük Cayman 197 km2, Brac Cayman 57 km2 ve küçük Cayman 52 km2)'dan oluşmaktadır. Jamaika'nın 290 km kuzey batısındadır. 1959 yılına kadar Jamaika'ya bağlı olan Cayman Adaları Batı Antilleri Federasyonuna katıldı. 1962 yılında federasyonun bozulmasından sonra İngiltere'ye bağlanan Cayman Adalarına 1972 yılında otonomi hakkı verildi. Turizm ve finans Cayman Adalarının ana ekonomik kaynaklarıdır.

 İslam Tarihi ve Müslümanların Bugün ki Durumu

Cayman Adaları'ndaki islam toplumu son 20 yıldır büyümektedir. Adalara ilk müslümanlar 1981 yılında geldiler. Gelen müslümanların çoğu bankada çalışmaktadırlar. Haftada birkaç kez bir araya gelen bu müslümanların Cuma namazı kılabilecekleri uygun bir mekan bulunmamaktadır. Bazı müslümanlar evlerinde ferdi olarak namaz kılmaktadırlar. Cuma namazı kılabilecek sayıda müslüman bulunduğunda Bankanın bir odasında Cuma namazı kılınmaktadır. Birkaç müslüman ailenin daha adalara gelmesi üzerine bir müslüman evini cuma namazı için uygun hale getirdi. Bu zamana kadar yerli müslüman yoktu. Müslüman hanımlardan birisi evinde çocuklara kur'an öğretmeye başladı. Evini cuma namazı için tahsis eden müslüman ve Kuran öğreten müslüman hanımın adadan ayrılması üzerine cuma namazı kılınamaz oldu ve çocuklar eğitimsiz kaldı. Bir kaç ay sonra tekrar cuma namazı kılma şartları oluşturuldu. Bankanın kapanması üzerine birkaç müslüman daha adaları terk etti. Bir süre daha cuma namazları kılınamadı.

Muzaffer isimli müslümanın 1992 yılında eğitimini tamamlayarak adalara dönmesi ile cuma namazları tekrar başladı. Muzaffer ile birlikte adalardaki diğer müslümanlar araştırılmaya başlandı, yerli ve Endonezyalı bazı müslümanlar bulundu.  Bütün müslümanlar Sıddık isimli müslümanın evinde cuma namazı kılmaya davet edildi. Bayan Sıddık da evinde her pazar çocuklara kuran okumayı öğretmeye başladı.

George Town belediye binasında islami okul için yer kiralandı ancak kiranın yüksek olduğu için Okul  Endonezyalı bir müslümanın teklifi ile bankanın müdürü onayı ile bankanın bir odasına nakledildi. 10 öğrencisi olan islami okulda kuran öğrenimi, ezberlenmesi ve islami dersler öğretilmektedir.

Muzaffer isimli müslüman evini gönüllü olarak mescid olarak kullanıma açtı. Cuma, öğle ve yatsı namazları kılınmaktadır. Her salı ve Perşembe Hadis dersleri, her pazartesi ve Çarşamba günleri arabça dersleri yapılmaktadır.

Bu derslere gelen müslümanlar tarafından Cayman Adaları İslam Merkezi kuruldu. Her ay haber bülteni yayınlanmakta ve müslümanlara gönderilmektedir. Cayman Adaları İslam Merkezi Büyük Cayman adasında cami yapma projesi hazırlamış ve bu projeyi gerçekleştirmek için kaynak temin edilmektedir.
 

Cayman Adaları Aylık İslami Faaliyetler


Bacımız Ya Ya ve kızı Natacia Ku'ran okuyorlar

İslami okul  öğrencileri  3 yaşındaki Haniye liderliğinde Kur'an okuyor.

 

Yatsı namazı eda ediliyor.


Bazı müslümanlar sosyal aktivite ve akşam yemeğinde görülmektedirler.

 

Bazı müslümanlar sosyal aktivite yapıyorlar.

. Muzaffer ve  Wahjad isimli müslümanlar temizlik yapıyorlar

 Islamic Centers and Organizations

Kuruluş

Adres

Tel / Faks / Email / Web

Genel Bilgi

Cayman Adaları İslam Toplumu

Islamic Society of Cayman Islands
P.O. Box 641 GT,  877 South Sound Road  Cayman Islands, CAYMAN ISLANDS

345-329-2079
isci@candw.ky
www.theisci.org

İslami eğitim, çocuklara arabca eğitim ve tebliğ faaliyetleri yürütülmektedir.

 

 

 

 

 

   Sahibi Müslüman Olan İşletmeler

Kuruluş

Adres

Tel / Faks / Email / Web

Genel Bilgi

El Helal Çiftlikleri

Al-Halal Farms
Eastern District,
George Town, CAYMAN ISLANDS

+44.20.7023.9131
alhalalfarms@yahoo.com

 

 

 

 

 

Kaynaklar
Islamic Society of Cayman Islands ( http://www.isci.org.ky/index.html, June, 2008).
Info please ( http://www.infoplease.com/ipa/A0108110.html,  June, 2008).
Islam Finder ( http://www.islamicfinder.org/cityPrayerNew.php?country=cayman_islands, June, 2008).
Anonim, Cayman Adaları'ndaki İslami Kuruluş Temsilcileri ile Yapılan Elektronik Yazışmalar, Haziran 2008.