TURKS ve CAİCOS ADALARI'NDA İSLAM VE MÜSLÜMANLAR

      

Genel Bilgiler

Turk ve Caicos adaları 430 km2 alana ve 21.746  (2006)  nüfusa sahip Karayibler ülkesidir. Başkenti Cockburn Town (5.000) şehridir.  Resmi dili İngilizcedir. Para birimi ABD dolarıdır. Nüfusun %90'ı Siyah, %10'u Melez, Avrupalı ve Kuzey Ameikalıdır. Okuma-yazma oranı %98 olan Türk ve Caicos adaları'da halkın tamamına yakını Protestandır. Kişi başına milli geliri 11.500 dolar olan Türk ve Caicos adaları'da enflasyon ise %4'dür.

  Adaların iki grubu Karayiblerde Bahamalara yakındır. Turk grubundaki ana adalar Büyük Turk, Tuzlu Turk'dur. Caicos grubunda ise Güney Caicos, Doğu Caicos, orta (veya büyük) Caicos, Providenciales ve Batı Caicos'dur. 1678 yılında İngiltere tarafından tuz üretim tesisleri kuruluna kadar adalarda Avrupalı yerleşimci bulunmamaktaydı. Adalar ilk olarak Bahamalar hükümetine bağlandı ancak 1874 yılında Jamaika kolonisine devredildi. Jamaika bağmsız olduktan sonra doğrudan koloni olarak İngiltere'ye bağlandı. Adaların ana ekonomik kaynağı olan tuz endüstrisi 1964 yılında sona erdi. Şimdi balıkcılık, turizm ve finansal servisler ana ekonomik kaynağıdır.

İslam Tarihi ve Müslümanların Bugün ki Durumu

Türk ve Caicos adalarında islam ve müslümanlar  hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. Araştırmalar devam etmektedir.

Kaynaklar
Info please ( http://www.infoplease.com/ipa/A0108120.html ,  June, 2008).